Spotkanie Koordynatora z Pełnomocnikami Sądowymi w Popowie | Wykorzystanie sztucznej inteligencji w polskim wymiarze sprawiedliwości
Między 5 a 6 września 2024 roku w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Popowie odbyło się spotkanie Koordynatora ds. informatyzacji sądownictwa powszechnego – Zbigniewa Wiśniewskiego, z Pełnomocnikami Sądowymi ds. wdrożeń systemów teleinformatycznych w sądach powszechnych. To wydarzenie, w którym uczestniczyli również eksperci z zewnętrznych instytucji, było kluczowym krokiem w rozwoju cyfryzacji sądów w Polsce.
Intensywne warsztaty i badania potrzeb
Pierwszy dzień spotkania koncentrował się na warsztatach, które wprowadzały uczestników w zagadnienia związane z narzędziami informatycznymi, takimi jak Jira i Confluence. Celem była wymiana wiedzy w tym, jak usprawnić rejestrację zgłoszeń i zarządzanie procesami sądowymi. Równocześnie uczestnicy omówili wyniki ankiety przeprowadzonej wcześniej wśród Pełnomocników Sądowych. Pomogło to zidentyfikować aktualne potrzeby i oczekiwania wobec automatyzacji pracy w sądach.
Ważnym elementem spotkania było również przygotowanie nowej ankiety, która dotyczy e-protokołu w sprawach karnych. Koordynator planuje wprowadzić ją w sądach powszechnych. Tego typu narzędzia mogą znacznie ułatwić i przyspieszyć procesy sądowe.
Nowoczesne technologie w służbie prawa
Drugi dzień rozpoczął się od prelekcji na temat Systemu Prawa Sądowego opracowanego przez sędziego Jacka Ignaczewskiego. Następnie dyskutowano nad Centralnym Rejestrem Pieczy oraz omówiono z Komendą Główną Policji oraz Pełnomocnikami Sądowymi założenia projektu, który dotyczy procesu wymiany informacji w sprawach o wykroczenia.
Sztuczna inteligencja – przyszłość sądownictwa?
Ostaniem punktem 2 dniowego spotkania było przedstawienie wyników analizy odpowiedzi na pytania Prezydencji Węgierskiej, które dotyczyły wykorzystania sztucznej inteligencji w polskim wymiarze sprawiedliwości.
Prezydencja skierowała do państw członkowskich następujące pytania:
- Jakie prace przygotowawcze są Państwa zdaniem niezbędne do praktycznego wdrożenia przepisów dotyczących cyfryzacji sądownictwa?
- Czy istnieją konkretne technologie oparte na sztucznej inteligencji lub inne innowacyjne technologie, które zdaniem Państwa są szczególnie obiecujące w zakresie poprawy systemu wymiaru sprawiedliwości?
- Czy w Twoim państwie członkowskim istnieją konkretne lub planowane przepisy dotyczące korzystania z wideokonferencji podczas rozpraw sądowych? Czy w Twoim państwie członkowskim działają już sale sądowe umożliwiające prowadzenie wideokonferencji?
Jakie wyzwania Państwo napotykają w tym zakresie? - Czy w systemie wymiaru sprawiedliwości już stosujecie Państwo systemy oparte na sztucznej inteligencji lub inne innowacyjne technologie? Jeśli tak, jakiego rodzaju systemy są stosowane?
- Czy w Twoim państwie członkowskim obowiązują specjalne przepisy dotyczące systemów opartych na sztucznej inteligencji w obszarze wymiaru sprawiedliwości?
Polska odpowiedziała szczegółowo na każde z pytań skierowanych przez Prezydencję Węgierską, co zostało wysoko ocenione przez europejskich partnerów. Wkład naszego kraju został uwzględniony w przygotowanym przez Prezydencję oraz Sekretariat Generalny Rady wstępnym projekcie konkluzji. Dokument ten stanowił kluczowy punkt programu obrad grupy roboczej e-Justice, która zebrała się 16 września 2024 roku.
Dalsze prace nad projektem są planowane na październik. Celem jest ich zakończenie przed grudniowym posiedzeniem Rady do Spraw Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (JHA), aby możliwe było przyjęcie finalnej wersji dokumentu.
Podziękowania
Organizatorzy spotkania dziękują wszystkim Pełnomocnikom Sądowym, którzy zapewnili wkład merytoryczny do materiałów:
- sędzia Grzegorz Dyrga
- sędzia Grzegorz Jamróz
- sędzia Karin Kot
- sędzia Paweł Kulig
- sędzia Urszula Malak
- sędzia Dariusz Mizera
- sędzia Wojciech Modrzyński
- sędzia Patryk Poniatowski
- sędzia Łukasz Rodatus
- sędzia Rafał Ryś
- sędzia Agnieszka Terpiłowska
- sędzia Grzegorz Turlakiewicz
Specjalista
Wydział Rozwoju Usług Sądowych
Departament Informatyzacji i Rejestrów Sądowych